Szkolna wymiana młodzieży

W dniach od 29.05.17 do 02.06.2017 ośmioosobowa grupa uczniów naszej szkoły wraz z trzema opiekunami przebywała w ramach wymiany uczniowskiej w Niemczech.

W roku szkolnym 2012/2013 rozpoczęliśmy współpracę  ze Szkołą Podstawową Nashorn-Grundschule-Vehlefanz w Niemczech. W ramach współpracy szkoła nasza gościła uczniów i opiekunów niemieckich w 2014 i 2016 roku, natomiast grupa polska przebywała w Niemczech w 2013, 2015 i 2017 roku.

Podczas każdego pobytu w Vehlefanz mieliśmy okazję poznać kulturę, zabytki i tradycje  Niemiec oraz podszkolić znajomość języków obcych zwłaszcza j. niemieckiego i j. angielskiego.

Nasza podróż do Niemiec rozpoczęła się rano 29.05.2017.  Wszyscy szczęśliwie dotarliśmy na wyznaczone miejsce do Vehlefanz koło godziny 18.

Poniedziałek wieczór 29.05.2017– była pierwszym dniem, który spędziliśmy z naszymi niemieckimi przyjaciółmi i z ich rodzinami. Trzeba było przełamać pierwsze lody, co na szczęście nie było trudne. Każdy przywiózł mały upominek z Polski, który stanowił świetny wstęp do rozmowy.

We wtorek 30.05.2017 rano grupa nasza została bardzo serdecznie powitana w szkole niemieckiej. Mieliśmy okazję przekonać się, jak wyglądają lekcje w Niemczech.

Po  Południu pojechaliśmy wspólnie z naszymi kolegami i opiekunami z Niemiec do Berlina. Zwiedziliśmy Bramę Brandenburską, Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu, zjedliśmy smaczne lody.

W środę 31.05.2017 została zorganizowana wycieczka do Poczdamu. Głównym naszym celem było zwiedzanie Parku Filmowego Babelsberg. Podczas zwiedzania fascynujących planów zdjęciowych i oglądania ciekawych ekspozycji przenieśliśmy się w magiczny świat filmowej iluzji. Obejrzeliśmy seans w kinie akcji 4D oraz uczestniczyliśmy w popisach kaskaderskich na terenie amfiteatru Wulkan.

Nie obyło się bez zakupów. W tym celu udaliśmy się do fabryki żelków Katjes. Mogliśmy przekonać się, jak odbywa się produkcja żelków. Fabrykę opuściliśmy z torbami pełnych słodyczy. Co za przygoda i smak.

Czwartek 01.06.2017 to dzień poświęcony sportowi.  Na terenie naszej zaprzyjaźnionej szkoły odbyły się zawody sportowe w następujących kategoriach: bieg na 100 m, piłka nożna, skoki w dal.

Świetnie daliśmy sobie radę, niemieccy koledzy bardzo nas wspierali.

Od godziny 12 czekała na nas kolejna atrakcja: pobyt w parku zwierząt Germendorf. W parku podziwialiśmy żywe zwierzęta np. strusie, jelenie, małpy, dziki, flamingi. W drugiej części parku znajdują się ogromne eksponaty dinozaurów, mamutów a także ogromny wulkan. Wspaniała przygoda.

Wieczorem odbył się grill pożegnalny u jednego z naszych niemieckich kolegów. Spotkały się tutaj wszystkie rodziny goszczące nas, super zabawa do nocy.

Piątek 02.06.2017 rano wyjechaliśmy do Polski. Pożegnanie było bardzo trudne, nie chciało się wracać. Zaprosiliśmy naszych kolegów i koleżanki do Polski. Nasza kolejna wspólna przygoda rozpocznie się 04 czerwca 2018 w Żeliszewie Podkościelnym. Czekamy z niecierpliwością na to spotkanie.

Pobyt był bardzo udany, wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia do domu.

Nasz przygoda była możliwa dzięki wsparciu  finansowemu ze środków Organizacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży oraz Gminy Kotuń.

Dziękujemy!

Budynek Szkoły Podstawowej Nashorn-Grunschule-Vehlefanz w Niemczech